Pár zbytočných slov o hudbe

Autor: Dávid Grešlík | 27.4.2015 o 0:30 | (upravené 12.7.2015 o 11:12) Karma článku: 3,99 | Prečítané:  637x

Jeden pojem. Opíš ho slovami a dostaneš Nobelovu cenu. Takú všeobecnú, za všetky odvetvia. Skús popísať neopísateľné.

Za fyziku, lebo hudba hýbe svetom. Neexistuje pre ňu žiadny vzorec. Pohyby vzduchu v píšťalách, vŕzganie snehu pod nohami, klopkanie dažďa na letnú strechu, šum mora v lastúre. Šepot medzi lístím do ktorého si s nohami vyloženými na stole píska vietor. Ale aj to najhlučnejšie ticho medzi notami, ktoré robí hudbu hudbou. Vymysli lepší zvuk a dám Ti túto cenu.

Za chémiu, lebo hudba vyvoláva reakcie. Za každé zvýšenie adrenalínu po tom, ako začuješ hrom. Počítaš sekundy, kde udrel blesk. Zázrak zvuku trochu zaostáva za svetlom, no povedzte to netopierom tápajúcim v tme. Vypočuj si stokrát pesničku, ktorú ste počuli na prvom rande a endorfíny Ti zaplavia telo ako práve počúvaný Rachmaninov druhý klavírny koncert v koncertnej sieni. All by myself. Večná hudba z Teba spraví nesmrteľnosť. 

Za medicínu, lebo hudba lieči. Hudba je pre mňa ako fúzy pre mačku, orientujem sa s ňou v tme. Odstrihni ich a zomriem. Alebo ako netopier, moje smerovanie závisí od zvuku, odrazeného od mojich myšlienok a prekážok. Otvor sa a zahraj si na bicie alebo na klavír, objavíš takú harmóniu medzi mozgovými hemisférami, že zacítiš slobodu, o ktorej si neveril, že existuje. Uspi všetkých vnútorných hadov, rozplač ľudí Orfeovou lýrou. Traf sa basovým bubnom do tlkotu môjho srdca a zrýchli ho, potom spomaľ. Nalaď ho na svoju frekvenciu a budem Tvojím tepom. Ovládaj moje telo Tvojím zvukom. 

Za literatúru. Za tie milióny zbytočných slov, ktoré sa už o hudbe napísali. Za každý zhudobnený verš, za každé jediné slovo, ktoré sa dá sprevádzať hudbou. Aj za tieto slová, ktoré sú úplne zbytočné a trápne vzhľadom na to, čo všetko dokáže hudba. Za každé vyvrieskané "Milujem Ťa" aj za zašepkané "Nenávidím Ťa". Povedz to v hudbe. Zhudobni svoje najhlbšie emócie textami. Sila slov sa dá vynásobiť hudbou.

A to všetko za mier v Tebe.

"Hudba je jediný dôkaz, ktorý mi stačí, aby som veril, že Boh existuje." Kurt Vonnegut.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?